Ahogy arról már egy korábbi blogbejegyzésünkben is írtunk, 2023. május elején Kanada nyugati tartományaiban (Alberta, Brit Columbia), majd valamivel később keleten (Québec) is súlyos erdő- és bozóttüzek alakultak ki. A száraz növényzetben végzett kiterjedt pusztítás mellett a helyi hatóságoknak az érintett lakosság kitelepítése miatt is intézkedniük kellett. Úgy fest, a tüzek kiterjedése példátlan Kanada eddigi történetében. Június közepén például egyszerre több mint 400 aktív tűzfészket tartottak számon, amelyek felét az oltást végzők nem tudták ellenőrzésük alatt tartani.
A tűz közvetlen pusztítása mellett a levegőbe kerülő és a légáramlatokkal messzire eljutó füst is levegőminőségi problémákat okozott, nem csak szinte egész Kanadában, de az Egyesült Államok számos államában is. A kanadai erdőtüzek füstje a szelek szárnyán átkelt az Atlanti-óceánon és Európa fölött is észlelhető volt.
Az égés következtében, a füsttel együtt nagy mennyiségű szén-monoxid (CO) is a levegőbe jutott. Ennek a gáznak a detektálására is alkalmas a Copernicus Sentinel-5P műholdja. Az alábbi térképet a május elejéről június közepéig gyűjtött adataiból állították össze. Minél sötétebb a szín, annál nagyobb volt a CO átlagos koncentrációja a troposzférában. Jól kivehető, hogy a legsötétebb foltok egybeesnek a Kanada nyugati felén kialakult tüzek helyszíneivel, s hogy a légáramlatok keleti-délkeleti irányba terjesztik a füsttel együtt a szén-monoxidot is.
Kapcsolódó linkek:
- Erdőtűz Donnie Creek térségében (ESA)
- Szén-monoxid a kanadai erdőtüzekből (ESA)
- Messze száll a kanadai erdőtüzek füstje (Sentinel blog, 2023. május)
- Füst borítja a felső-középnyugati államokat (NASA Earth Observatory, 2023. június)
- Sentinel-5P: a tisztább levegőért (Sentinel blog, 2017. október)