A légszennyezés komoly környezeti probléma, a becslések szerint csak Európában évente mintegy 400 ezer ember életét rövidíti meg. Az európai Copernicus földmegfigyelő program levegőszennyezettséget mérő műholdja, a Sentinel-5P 2017 októberében állt pályára. A fedélzetén elhelyezett Tropomi (Tropospheric Monitoring Instrument) multispektrális képalkotó spektrométer minden korábbi műholdas műszernél érzékenyebben és nagyobb térbeli felbontással képes információval szolgálni az egyes légköri gázok globális eloszlásáról. A Sentinel-5P rendszeres adatszolgáltatása idén júliusban indult, a szén-monoxid (CO), a nitrogén-dioxid (NO2) és az ózon (O3) koncentrációját mutató térképek rendszeres közzétételével. A műhold adatainak egyik legnagyobb felhasználója a Copernicus Légkörfigyelő Szolgáltatása (Copernicus Atmosphere Monitoring Service, CAMS). A légköri aeroszolokra és a felhőzetre vonatkozó információt is megosztanak a műhold méréseire támaszkodva.
Október közepétől a kén-dioxidra (SO2) és a formaldehidre (CH2O) vonatkozó adatokat is közzéteszik a Sentinel-5P méréseire alapozva. A Föld körüli pályáról végzett átfogó műholdas mérések és a fejlett számítógépes modellezés együtt az egyetlen használható módszert adják arra, hogy az egész Földre vonatkozó levegőszennyezettségi információhoz jussunk. Rövid távon ez az előrejelzések, figyelmeztetések kiadása miatt fontos. Hosszabb távon olyan döntéseket alapozhat meg, amelyekkel a szennyezés csökkentését, megszüntetését érhetjük el.
A Sentinel-5P közel valós időben rendelkezésre bocsátott adatain alapuló operatív szolgáltatások nem csak a hatóságokat segítik, de igen hamar eljutnak az egyes európai polgárokhoz is, például a levegő szennyezettségéről informáló okostelefonos alkalmazások révén.
Kapcsolódó linkek:
- Új légszennyezőket is mér a Sentinel-5P (ESA)
- Sentinel-5P: a tisztább levegőért (Sentinel blog, 2017. október)
- Nyilvánosak a Sentinel-5P adatai (Sentinel blog, 2018. július)