Szeptember 5-én, magyar idő szerint a hajnali órákban felbocsátották az európai Copernicus földmegfigyelő program nagy felbontású optikai távérzékelő műholdpárosának első utánpótlását. Ahogyan a két jelenleg működő Sentinel-2 műhold, nevezetesen a Sentinel-2A (2015. június 23.) és a Sentinel-2B (2017. március 7.), úgy a sorozat legújabb tagja is egy Vega hordozórakétával, a Francia Guyanában fekvő Kourou űrközpontból indult el.
Az Európai Űrügynökség (ESA) műholdképes sorozatában egy néhány nappal a Sentinel-2C felbocsátása előtt készített képet mutattak be – stílszerűen nem más űreszköztől, mint a Sentinel-2B-től. Az ESA honlapján nem csak a teljes, 10 m-es felbontású képet lehet megtekinteni, de rajta egyes részleteket interaktív módon, rövid magyarázó szövegekkel együtt is fel lehet fedezni.
Az Atlanti-óceán partján épült Kourou az azonos nevű folyó torkolatánál található (a kép közepén). A tengervíz barnás-zöldes árnyalatát a folyó által szállított hordaléknak köszönheti. Az óceán partján fehér homokos strandok húzódnak, míg a folyópartot és a szárazföldön beljebb fekvő területeket többnyire mangrove és sűrű trópusi esőerdők borítják.
Az Egyenlítőhöz való közelsége révén ideális fekvésű űrközpont ad helyet az európai Ariane és Vega rakétacsaládok indítóállásainak. Ezek a kép bal felső sarkában láthatók. A Sentinel-2C az utolsó Vega rakétával emelkedett a magasba.
A Sentinel-2 műholdpáros működésénak alapja összehangolt Föld körüli keringésük. Ugyanolyan alakú és térbeli elhelyezkedésű pályán, de mindig a Föld egymással átellenes oldalai fölött, 180°-os fáziskülönbséggel repülnek. Míg egy irányban egyetlen műhold 10 naponta ér el ugyanazon felszíni pont fölé, addig a két műholddal a visszatérési idő megfeleződik. A most keringő Sentinel-2C, miután befejezik műszereinek beüzemelését és kalibrálását, felváltja majd elődjét, a Sentinel-2A-t. Így tovább élvezhetjük a Sentinel-2 műholdrendszer szolgáltatásait. A Sentinel-2 képeivel blogbejegyzéseinkben is rendszeresen találkozhatnak. A Copernicus program adatpolitikája értelmében szabadon és ingyenesen hozzáférhető adatokat számos különféle alkalmazáshoz használják, a mezőgazdaságtól kezdve a vízminőség-ellenőrzésen, a metánkibocsátás észlelésén át a természeti katasztrófák (erdőtüzek, árvizek, vulkánkitörések) hatásának megfigyelésééig és a mentési, kárelhárítási munkálatok segítéséig.
Kapcsolódó linkek:
- A Sentinel-2C starthelye az űrből, Sentinel-2B műholdképen (ESA)
- Elindult a harmadik Sentinel-2 (Űrvilág)
- Kourou, Francia Guyana (Sentinel blog, 2021. december)
- Pályára állt a Sentinel-2B (Sentinel blog, 2017. március)