2023. december végén a szokatlanul csapadékos és enyhe, a fagypont feletti hőmérsékleteket hozó időjárás több magyarországi folyón is áradáshoz vezetett. A sajtóban leginkább a Budapestnél az alsó rakpartokat is elöntő Dunáról lehetett látni fényképeket és beszámolókat. A folyó vízállása ott december 27-én tetőzött 693 cm-rel, ami lényegesen alatta maradt a legutóbbi nagy, tíz évvel korábbi dunai árvíz idején mért 891 cm-nek. A 700 cm-nél életbe lépő másodfokú készültséget nem tette indokolttá a tetőző vízállás.
A műholdképeken látványosabb a Duna alsóbb szakaszán, Baja környékén, a Gemenci-erdőben történt elöntés, hiszen ott nagyobb felületen lépett ki medréből a folyó. Ott is elsőfokú árvízvédelmi készültség lépett életbe, ártéri és hullámtéri üdülőterületekre tört be a víz. A Gemenci-erdőbe kirándulókat arra kérték, hogy mostanában ne látogassák az ártéri túraútvonalakat, tanösvényeket. Az elöntés a 2013-as nagy árvízzel szemben szerencsére most nem olyan nagy, hogy a vadon élő állatok ne találjanak maguknak táplálékot és megfelelő búvóhelyet. 2018 őszén, amikor egy blogbejegyzés erejéig legutóbb a Gemenci-erdőhöz látogattunk, épp a mostanival ellentétes időjárási jelenség, az aszály volt az apropó. Akkor az alacsony vízállás miatt a Duna kis mellékágaiból szinte eltűnt a víz, amint az Sentinel-2 optikai műholdképeken is jól látszott.
Most a Copernicus program radaros műholdképeiből választottunk illusztrációt – annál is inkább, mert a borult, felhős időjárás az űrből végzett radaros földmegfigyelést nem akadályozza. Alább két, egy 2022-es és egy 2023-as december végi Sentinel-1 műholdképet mutatunk be a mostani árvízi elöntés érzékeltetésére. A radarműholdas amplitúdóképeken a nyílt vízfelületek sötét színűek (az itt használt hamis, a radarjelek polarizációs tulajdonságait használó színezésben kékek), mert a műholdról oldalirányba lebocsátott impulzusok nem ugyanabba az irányba verődnek vissza a felszínről. Így a radarműholdas megfigyelések általában jól hasznosíthatók nagyobb árvizek idején, amikor a védekezés szervezéséhez jól jönnek az elöntést mutató térképek.
Az északról déli irányba folyó Duna jobb partján a Gemenci-erdő, a bal parton a nagy település Baja városa. Az egy év különbséggel készült, a csúszka elmozdításával összehasonlítható hamisszínes Sentinel-1 radaros műholdképeken jó tájékozódási pont a Duna fölött átívelő bajai híd. (Képek: módosított Copernicus Sentinel adatok 2022, 2023 / Sentinel Hub / Geo-Sentinel)
Bajánál december 30-án tetőzött a Duna vízállása. Az országban másfelé is árvízvédelmi készültségeket kellett elrendelni, a Balatonból pedig a megemelkedett vízállás miatt a Sió-csatorna megnyitásával elkezdték óvatosan leereszteni a felesleges vizet.
Kapcsolódó linkek:
- Továbbra is hosszan elnyúló tetőzések, lassú apadás kíséri a dunai árhullámot (OVF)
- Baja és a Gemenci erdő az apadó Dunánál (Sentinel blog, 2018. október)