Uncategorized

Egyszer szárad, máskor árad

Az idei nyárra jellemző aszály Magyarország mások legnagyobb folyóját, a Tiszát sem kímélte. A múlt héten sajtóhírek és helyszíni képriportok mutatták be, hogy a Tisza középső szakaszán, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Vezsenynél a meder jelentős része kiszáradt. Voltak olyan helyek, ahol akár gyalog is át lehetett gázolni a túlpartra. A Tisza folyása mentén nem sokkal lejjebb, Cibakházánál pedig az alacsony vízállás miatt ismét előbukkant egy homokpad, mint ideiglenes sziget az apadó folyó partja mentén.

A kiszáradó folyómedrek, előtűnő homokzátonyok műholdképeken is azonosíthatók. Most az európai Copernicus földmegfigyelő program Sentinel-2 műholdpárosát hívjuk segítségül, hogy összehasonlítsuk az augusztus végi és a mintegy fél évvel korábbi, március eleji állapotokat. A fotoszintetizáló növényzetet pirossal kiemelő hamisszínes képeken a víz kéknek látszik, ugyanakkor a színárnyalat jelentősen eltér a két időpontban, a vízmélység, de még inkább a hordaléktartalom különbözősége miatt. A képeket a csúszka elmozdításával lehet könnyen összehasonlítani.

(Képek: módosított Copernicus Sentinel adatok 2024 / Sentinel Hub / Geo-Sentinel)

Középen fekszik Vezseny község. Északabbra, az augusztusi képen feltűnik a Tisza partja mentén húzódó, világos drapp árnyalatú homokos sáv, amely a szárazra került mederrészt jelzi. Itt az eltelt rövid idő miatt természetesen nincs növényborítás, amely piros színt adhatna. A márciusi műholdképen nem csak a folyó vízállása magasabb – a Tisza szalagja ezért kicsit szélesebb –, de a bal partján (vagyis a Vezsenyi-kanyarulattól északra) egy tekintélyes területet el is öntött a víz. Ez a Tiszán februárban levonult árhullám következménye volt.

Kapcsolódó linkek: