Nem is olyan rég, december közepén mutattunk be Sentinel-2 műholdképeket az Etnáról, Európa legnagyobb működő vulkánjáról. Akkor azt illusztráltuk, hogy a hegyet borító hó milyen könnyen megkülönböztethető a valódi színekben szintén fehérnek látszó felhőzettől. A „titok” nyitja csupán az, hogy a Sentinel-2 MSI (Multi-Spectral Instrument) kamerája által érzékelt 13 optikai és közeli infravörös hullámhosszon készített felvételeket megfelelő módon kell kombinálni. A vörös, zöld és kék alapszínekhez más-más sávú felvételeket rendelve előáll egy olyan hamis színezésű műholdkép, amelyen a hó élénk türkiz színűvé válik.
Az Etnáról 2018. november 29-én készített, a valódi és hamis színezésű Sentinel-2 műholdképek összehasonlítása. (Képek: módosított Copernicus Sentinel adatok 2018 / Sentinel Hub / Geo-Sentinel)
December 24-én érkeztek a hírek arról, hogy a szicíliai vulkán földrengések kíséretében ismét kitört. Két nappal később 4,8-es erősségű rengést is tapasztaltak a környéken, ami épületkárokat okozott. Az Etna oldalán kb. 2 km hosszan hasadék nyílt, amelyből forró láva tört elő.
Mit láthattak ebből a Sentinel-2 műholdak? Szicília fölött épp december 24-én, helyi időben 11 órakor repült el a műholdpáros egyik tagja. (Közel poláris napszinkron pályájukat úgy alakították ki, hogy helyi időben mindig hozzávetőleg ugyanakkor készítsék a felvételeiket egy adott területről, így azok könnyebben összehasonlíthatóak.)
Az alábbi összehasonlító képen a csúszka mozgatásával látványossá tehetők a kitörő Etnáról két nap különbséggel készített Sentinel-2 műholdképek különbségei. A méretek érzékeltetésére: a téglalap alakú képek hosszabbik oldala a valóságban kb. 14 km-es távolságnak felel meg.
Kapcsolódó linkek:
- Földrengéssel tört ki az Etna Szicíliában (Index, december 24.)
- Újabb földrengés rázta meg Szicíliát (Index, december 26.)
- Hatalmas pusztítást okoz az Etna (Euronews, december 26.)
- Az Etna színesben (Sentinel blog, december 14.)