Alig állt pályára április 25-én a Copernicus program legújabb műholdja, a Sentinel-3 sorozat második tagja, máris nyilvánosságra hozták első képeit. Az első eredményekre kevesebb mint két hetet kellett csak várni. Ezek azt igazolják, hogy a műhold „egészséges”, rendben elérte a pályáját, műszerei működésre készek. Azonban még hosszú hónapok – akár közel fél év – munkájába telik majd, mire a fedélzeti berendezéseket megfelelően kalibrálják. Csak azután kezdődhet meg a Sentinel-3B szolgálatszerű működése, onnantól lesznek (szabadon) elérhetők az adatai a Copernicus program archívumából. A kezdeti tesztidőszakban a Sentinel-3A és -3B műholdak szoros közelségben, keringési időben mérve csupán 30 másodperces különbséggel követik egymást pályájukon, így a Földön lényegében ugyanazt tudják megfigyelni. A sikeres kalibrálás után az Európai Űrügynökség (ESA) átadja majd a Sentinel-3B irányítását az EUMETSAT európai műholdas meteorológiai szervezetnek – ahogyan az a 2016-ban felbocsátott Sentinel-3A esetében is történt. Az óceáni adatok előállításáért, a Copernicus szolgáltatásainak adatokkal való ellátásáért az EUMETSAT, a szárazföldek felett végzett mérésekért pedig az ESA lesz a felelős.
A Sentinel-3 sorozat tagjai a Copernicus program műholdjai közül a legösszetettebb műszerezettséggel rendelkeznek. Május elején „bemutatkozott” az új Sentinel-3B infravörös sugárzásmérője is (Sea and Land Surface Radiometer, SLSTR), amelynek segítségével az óceánfelszín és a szárazföld hőmérsékletét tudják majd feltérképezni.
Végül elkészítették az első próbaméréseket a Sentinel-3B fedélzetén repülő, az apertúraszintézis elvén működő radaros magasságmérő (Synthetic Aperture Radar Altimeter, SRAL) műszerrel is. Az alábbi képen a Törökország keleti részén, az iráni határhoz közel fekvő Van-tó látható. A két közvetlenül egymás mellett húzódó sáv a Sentinel-3A és -3B átvonulásait mutatja. Távolságuk a felszínen 7 km. Az előbbi mérés április 28-én, az új műholdé május 9-én készült. A tó tengerszint feletti magassága 1647 m, s a képen jól kivehető a víz és a környező terep közötti átmenet.
Kapcsolódó linkek:
- A Sentinel-3B legelső képei (ESA)
- A Sentinel-3B SLSTR műszerének első képei (EUMETSAT)
- A Sentiel-3B SRAL műszerével mért első adatok egyike (ESA)
- A Sentinel-3B radaros magasságmérőjének első adatai (EUMETSAT)
- Az új Sentinel-3B jelentősége (Sentinel blog)