Az indiai Kolkata (régebbi nevén Kalkutta, ritkán használt magyaros átírásban Kalkáta) ma az északkelet-indiai Nyugat-Bengál állam fővárosa, de az egykori gyarmati Brit India fővárosa is volt. Lakossága napjainkban az elővárosaiban élőkkel együtt meghaladja a 14 millió főt. Az Európai Űrügynökség (ESA) földmegfigyelési sorozatában a múlt héten a Copernicus program egyik Sentinel-2 optikai távérzékelő műholdjával készített kép apropóján mutatták be röviden a várost és környékét.
Maga a nagyváros a kép közepe táján, lilásszürke árnyalatban tűnik fel. Kolkata India egyik legnagyobb települése, a Húgli (Hooghly) folyó mentén épült. Ez a Gangesz-delta legnyugatibb ága. A műholdképen keleti irányban (jobbra) a szomszédos ország, Banglades egy részlete is látható. A sűrűn lakott településeken túl a mezőgazdasági táblák és az akvakultúra az uralkodó. Rizsföldek és halastavak váltják egymást. Ez utóbbiak a nyílt vízfelszín és a szögletes formájuk alapján jól felismerhetők, főleg a képbe belenagyítva, annak jobb oldalán.
A jobb alsó sarokban, sötétzöld színben a Sundarbans Nemzeti Park területe látható. Ez az UNESCO világörökségi listáján is szereplő természetvédelmi terület, hatalmas kiterjedésű mangroveerdőkkel és a bengáli tigris élőhelyeivel.
Kapcsolódó linkek:
- Kolkata (India) Sentinel-2 műholdképen (ESA)
- Kolkata (Wikipédia)
- Sundarbans (Űrvilág, 2016. július)
- Ahonnan a Gangesz vize ered (Sentinel blog, 2019. április)