Úgy alakult, hogy ez a nyár elsősorban a szigeteké itt a Sentinel blogon. Így nem meglepő, hogy mostani bejegyzésünkben is egy sziget a főszereplő: a Csendes-óceánon, Francia Polinéziában fekvő Tahiti. Az alább bemutatott Sentinel-2 műholdkép az Európai Unió Copernicus földmegfigyelési programjának honlapján, a nap képe rovatban jelent meg nemrég. A különös alkalom pedig az, hogy a Párizsban most zajló 2024. évi (hivatalosan 33.) nyári olimpiai játékok egyik versenyének helyszíne épp a francia fővárostól közel 16 ezer km távolságban, 12 időzónával arrébb, lényegében a Föld túlsó felén található, a francia tengerentúli területekhez tartozó Tahiti.
A szóban forgó, az olimpiák programjában legutóbb, Tokióban debütált szörfversenyeket Teahupoʻo település tengerpartja mellett, egy magas hullámairól és hullámtörő korallzátonyáról híres helyszínen rendezik, július 27. és augusztus 5. között. (Párizs közelében, de egész Franciaországban amúgy is bajos lett volna megfelelő helyszínt találni.) Teahupoʻo a sziget délkeleti részén (Kis Tahiti), annak is a déli partvidékén található. A műholdképen is kivehetők a Tahitit körbeölelő korallzátonyok, amelyek világos türkiz színe jól megkülönbözteti azokat a mélyebb tenger sötétkékjétől.
Francia Polinézia legnagyobb szigete, az 1045 km² területű Tahiti fővárosa, Papeete a szörfversenyek helyszínével épp átellenes oldalon (Nagy Tahiti), az északnyugati parton található. James Cook angol kapitány első expedíciójának tagjai Tahitire utaztak a Vénusznak a Nap korongja előtti átvonulását megfigyelni, 1769. június 3-án. A szigetet a legtöbben talán Paul Gauguin festményeiről ismerik, aki sok időt töltött itt és számos képet festett a bennszülött polinézekről.
Aki az olimpia kapcsán konvencionálisabb műholdképes bemutatóra lenne kíváncsi, az természetesen magáról Párizsról is találhat egy összeállítást. Az Európai Űrügynökség (ESA) honlapján ugyanis egy igen nagy, 30 cm-es felbontású Pléiades Neo műholdkép segítségével barangolhatunk a francia főváros nevezetességei és az olimpiai helyszínek között.
Kapcsolódó linkek:
- Tahiti felülnézetből (EU Copernicus)
- Tahiti (Wikipédia)
- Teahupoʻo (Wikipedia)