Uncategorized

Ross-sziget

A déli féltekén uralkodó nyár idején, idén február 3-án készült az alábbi Sentinel-2 műholdképe, amely az antarktiszi Ross-szigetet és környezetét ábrázolja. A vulkanikus eredetű szigettől 1350 km-re fekszik a földrajzi Déli-sark. A mintegy 2460 km2 területű, szinte teljes egészében jéggel és hóval borított sziget – amely a műholdképen szinte összeolvad a partjai mentén található, de a szigettel ellentétben sík felületű, fehér tengeri jégpáncéllal, a Ross-selfjég egy részével – a nevét felfedezőjéről, James Clark Ross-ról kapta. A brit utazó expedíciójával 1841-ben járt itt, a mágneses déli pólus kutatása céljából.

A Ross-sziget a világ legdélibb, hajóval elérhető szigete. (Kép: módosított Copernicus Sentinel adatok 2024 / feldolgozás: ESA, CC BY-SA 3.0 IGO)

A szigetet négy vulkán alkotja: Mount Bird, Mount Terra Nova, Mount Terror és Mount Erebus. Közülük kettő jól látható a képen: a Terror a bal oldalon, valamint a legnagyobb, az Erebus a jobb oldalon. Nevüket Ross expedíciójának két hajójáról kapták. A kevés híján 4000 m magas Erebus a Föld legdélebben fekvő aktív vulkánja, és egyike azon keveseknek, amelyen aktív lávató található (a két kráter közül a nagyobbik belsejében).

A Ross-sziget a Déli-sarkvidék egyik legfontosabb tudományos kutatási központja. Az amerikai McMurdo kutatóállomás és az új-zélandi Scott Base is a hosszú és keskeny Hut Point-félsziget legvégén található (a kép felső részén). Viszonylag könnyű megközelíthetősége miatt a sziget számos sarkvidéki expedíció bázisa volt szolgált. Robert Scott és Ernest Shackleton expedícióinak kunyhóit ma is megtalálhatók a Ross-szigeten.

Kapcsolódó linkek: