Hazánkban nemrég elkészítettük az ország első átfogó felszínmozgási adatbázisát, a Copernicus program Sentinel-1 műholdjaitól származó apertúraszintézises radarmérések interferometrikus feldolgozásával. Ugyanezt a munkát Németországban is elvégezték. Az eredmény egy precíz felszínmozgástérkép, amely most először teljes képet ad többek között a felszín alatti víz kitermelése, a bányászat, a gyors urbanizáció felszínt befolyásoló hatásairól. A felszínmozgások adott esetben kockázatot jelenthetnek mind városi környezetben, mind mezőgazdasági termelésre használt területeken. A hosszú időtávon fennmaradó, jelentősebb sebességű felszínmozgások akár épületek, utak, hidak, gátak és más infrastruktúra-elemek sérüléséhez vezethetnek. A süllyedések és emelkedések továbbá hatással lehetnek arra, hogy a felszíni víz merre folyik és hol gyűlik össze. Mindezeknek vitathatatlan gazdasági és társadalmi jelentősége van.
Városfejlesztési projektek és kockázatelemzések szempontjából alapvető információt nyújt a felszínmozgás ismerete. Hagyományosan ezt földi geodéziai módszerekkel igyekeznek felmérni. Az űrből végzett műholdradar-interferometriás megfigyelések azonban sok esetben hatékonyabb, olcsóbb, nagyobb területet átfogó, egységes és precíz megoldást kínálnak. A Copernicus program adatai ráadásul szabadon hozzáférhetők. A Sentinel-1 műholdpáros tagjai 2014 (A) és 2016 óta (B) végzik méréseiket a Föld körüli pályáról. Ugyanarról a területről, azonos repülési irányban 6 naponta gyűjtenek adatokat. A mérések sorozatának speciális analízisével akár mm/éves nagyságrendű felszínmozgások is biztonsággal kimutathatók.
A szakemberek felismerhetik a felszínmozgásokat és felderíthetik kiváltó okaikat, még mielőtt „szabad szemmel” is nyilvánvalóvá válnának a gondok – és esetleg már késő lenne elhárítani a bekövetkező kárt.
Kapcsolódó linkek: