Uncategorized

Betűházak

Az Infosys egy indiai székhelyű multinacionális információtechnológiai vállalat, amelynek fő profiljába az üzleti tanácsadás, az informatika és a cégek egyes tevékenységeinek kiszervezése tartozik. A vállalatot 1981-ben hét mérnök alapította 250 amerikai dollárnak megfelelő alaptőkével. 2021-re az Infosys lett a negyedik indiai vállalat, amely elérte a 100 milliárd dolláros piaci kapitalizációt (vagyis ezt az értéket haladta meg a társaság forgalomban lévő részvényeinek piaci értéke).

De miért is kerül az Infosys a Sentinel blogra, ahol rendszerint műholdképekkel illusztrált fontos, tanulságos, vagy „csak” érdekes dolgokkal szoktunk foglalkozni? Nos, az vállalat egy hatalmas oktatási központot is működtet Maiszúr (angol átírásban Mysore vagy Mysuru) városában, az India délnyugati részén fekvő Karnátaka államban. A világ egyik legnagyobb oktatási célú magánintézményét 2002-ben hozták létre, 200-nál is több előadóteremmel, 400 oktatóval rendelkezik. Egy adott időpontban több mint 10 ezer ember képzését tudják itt megszervezni. A másfél négyzetkilométeren elterülő kampusz néhány egymás melletti épületét úgy tervezték, hogy alakjuk madártávlatból kiadja az anyacég nevét: INFOSYS.

A 2023. december 27-én készített Sentinel-2 optikai műholdképhez olyan megjelenítést választottunk, amely a 10 m-es felbontásban a legjobban kiemeli az építményeket a zöld környezetből. A környezet a növények miatt a valóságban, a műholdas adatok alapján pedig a normalizált vegetációs index (Normalized Difference Vegetation Index, NDVI) magas értékei miatt sötétzöld – ellentétben a világos színben feltűnő épületekkel. (Kép: módosított Copernicus Sentinel adatok 2023 / Sentinel Hub / Geo-Sentinel)

Az Infosys oktatási központjának maiszúri létesítménye egy valóságos okos város, működésének minden részletét a legnagyobb odafigyeléssel tervezték meg, beleértve az energiával való gazdálkodást és az esővíz begyűjtését, a hulladékkezelést, a szén-dioxid-kibocsátás monitorozását.

Házakkal „rajzolni” persze nem egyedülálló dolog a világon. Itthon Magyarországon, Eger északi részén például a nevét a Csuvas Köztársaság fővárosáról kapó, a szocializmus idején épült Csebokszári lakótelep egyes panelháztömbjei a városi legenda szerint a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége cirill betűkkel írt rövidítését (CCCP) formázzák. De korántsem biztos, hogy ez szándékos tervezés nyomán alakult így, annál is kevésbé, mivel a P betű belelátásához különösen erős fantáziára van szükség…

Az egri Csebokszári lakótelep szóban forgó házai hasonlóan színezett (Sentinel-2 NDVI) műholdképen, 2023. október 16-án. A jobb felismerhetőség kedvéért a képrészletet az óramutató járásával ellentétes irányban 90°-kal elforgattuk, így az északi irány itt balra esik. (Kép: módosított Copernicus Sentinel adatok 2023 / Sentinel Hub / Geo-Sentinel)

Kapcsolódó linkek: