Uncategorized

A Föld legnagyobb jéghegye

Legalábbis most az A-23A nevű jéghegy a legnagyobb, amelyről mintegy másfél évvel ezelőtt már írtunk egy blogbejegyzésünkben, annak appropóján, hogy az óceáni áramlások hátán megindult, hogy elhagyja „szülőhelye”, az Antarktisz közvetlen partvidékét. Az A-23A egy meglehetősen régen keletkezett jéghegy, még 1986-ban szakadt le a Filchner–Ronne-selfjégről. Területén az 1980-as években még egy szovjet sarkvidéki kutatóállomás (Druzsnaja-1) is működött, amelyet a jégdarab önállósodása után át kellett telepíteni. Az óriás jéghegy, amely azóta több mint 2000 km-t vándorolt, s amelynek jelenlegi területe kb. 3460 km2, a napokban újra az Európai Űrügynökség (ESA) heti földmegfigyelési műholdképes sorozatának „sztárja” lett.

Az A-23A jéghegy a felhők alól alig kibukkanó Déli-Georgia-sziget közelében, épp egy hónappal ezelőtt, 2025. április 5-én. (Kép: módosított Copernicus Sentinel adatok 2025 / feldolgozás: ESA, CC BY-SA 3.0 IGO)

A fenti felvétel a Copernicus program egyik Sentinel-3 műholdjával, pontosabban annak OLCI (Ocean and Land Colour Instrument) nevű műszerével készült, április 5-én. A monumentális jéghegy épp hogy csak kikukucskál a felhőtakaró alól, jelenleg a Déli-Georgia-szigetétől 73 km-re található, a tengerfenéken fennakadva. Bár a sziget nagyjából kelet–nyugati irányban elnyúlt alakja nehezen vehető ki a felhős műholdképen, annak területe (3526 km2) lényegében megegyezik a közelébe sodródott A-23A jéghegyével.

A műholdkép tanúsága szerint az A-23A szétesése megkezdődött: környezetében számos kisebb úszó jégtömb látható a sötétkék óceánban, különösen a nagy jéghegytől északi irányban. A szétesés jellemző az ilyen messzire északra eljutó jéghegyekre, oka a melegebb tengervíz és az időjárási körülmények.

Déli-Georgia egy közel 170 km hosszú, magas hegyekkel rendelkező sziget. A központi gerince 2935 m magasságig emelkedik. Az Atlanti-óceán déli részén fekszik, mintegy 1400 km-re keletre a Falkland-szigetektől, északkeletre az Antarktiszi-félsziget csücskétől. Ez a Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetcsoport legnagyobbika, brit tengerentúli terület. Számos állatfajnak – például pingvineknek és fókáknak –, valamint egy brit kutatóállomás lakóinak ad otthont.

Kapcsolódó linkek: