Idén április 10-én és 11-én az olaszországi Velencében tartották meg az Európai Unió űrhálózatainak (EU Space Networks) éves közgyűlését. A Geo-Sentinel Kft. korábban a Copernicus Academy hálózat tagja volt, egészen annak 2017-es alapítása óta. Egy átalakulás révén 2023-tól kezdődően az EU űrprogramjához kapcsolódó többféle tematikus hálózatot egységes név alatt működtetik. Blogoldalunk jobb oldali sávjában ezért is cseréltük le a Copernicus Academy logóját, hiszen immár mi is a Copernicus nagyköveteiként (Copernicus Ambassador) igyekszünk elősegíteni, hogy minél többen megismerjék az EU Copernicus földmegfigyelési programjának eredményeit és a benne rejlő lehetőségeket.
Az idei közgyűlés formája eltért a korábbi évekéitől, amelyeket közvetlenül az Európai Bizottság szervezett Brüsszelben. Most az EU Űrhálózatok olasz tagjaival együttműködve állították össze a programot, amelyben ezúttal nagyobb hangsúlyt kaptak a helyi és regionális témák. Az eseményt jelentős érdeklődés kísérte Európa-szerte és a kontinens határain túl is. Több mint 200 résztvevő gyűlt össze a helyszínen és online, hogy megismerkedjenek a tapasztalatokkal, megvitassák az új lehetőségeket, és megerősítsék küldetésüket az EU űradatainak és szolgáltatásainak népszerűsítésére.
Az első napon Andrius Kubilius, az Európai Bizottság védelemért és űrkutatásért felelős biztosa üzenetben köszöntötte a résztvevőket, hangsúlyozva a hálózatok növekvő globális lefedettségét és a nagykövetek szerepét a politikai döntéshozatal és az innováció támogatásában. Ez a munka egyre fontosabb lesz, hiszen egy űrforradalom elején járunk – mondta. A tematikus előadások a kulturális örökségre összpontosítottak. Szó volt az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásról, amely terület egyre nagyobb jelentőséggel bír az EU űrprogramjának összefüggésében. Bemutatták az a Copernicus most alakuló világörökségi központját (Copernicus World Heritage Hub), és elhangzott, hogyan használhatók a földmegfigyelési, műholdas helymeghatározási eszközök a veszélyeztetett világörökségi helyszínek megfigyelésére, megőrzésére és védelmére. Később kerekasztal-beszélgetés és vitafórum foglalkozott az EU űrhálózatok aktuális ügyeivel és jövőjével.

A közgyűlés második napján tematikus szekciók mutatták be az EU űradatainak sokoldalúságát és előnyeit többféle ágazatban. Szó esett arról, hogyan fejlődnek az űrrel kapcsolatos készségek az EU űrprogramjának bővülésével párhuzamosan. Példákat mutattak be arra vonatkozóan, hogy a Copernicus és a Galileo adatai hogyan támogatják a fenntartható mezőgazdaságot, a közös uniós agrárpolitika végrehajtását. Előadások hangzottak még el a part menti és óceáni területek fenntarthatóságról és a fejlett ökoszisztéma-modellezésről. A délelőtt zárásaként a hallgatóság megismerkedhetett az EU űrhelyzet-felismeréssel és űrforgalom-irányítással kapcsolatos munkájával, amelynek aktualitását az adja, hogy a Föld körüli pályák térsége egyre zsúfoltabbá válik.
A 2025. évi közgyűlésen első alkalommal került sor az érdeklődő nagyközönség számára is nyitott kísérőrendezvényekre. Ezek oktatókkal és diákokkal, valamint a hagyományos értelemben vett űrszektoron kívüli szakemberekkel ismertették meg a műholdas adatokat és készségeket, a kulturális örökség védelmére felhasználható eszközöket.
Kapcsolódó linkek:
- Az EU űrhálózatok közgyűlése 2025 (Copernicus observer)
- EU Space: a hálózatok napja (Sentinel blog, 2024. február)
- Megalakult a Copernicus Academy nemzetközi hálózata (Sentinel blog, 2017. január)