Uncategorized

Cerro Dominador

A címben szereplő név egy Chilében, az Antofagasta régióban, az Atacama-sivatag területén épült naperőműé (spanyolul Planta Solar Cerro Dominador). A nagyszabású, teljes kiépítésében összesen 210 MW teljesítményre képes erőmű kombinált technológiával működik. Egyrészt a koncentrikus körökben elhelyezett, a Nap járásának követésére képes tükrök rendszerével a középen álló toronyra irányítják a beeső napsugarakat. A 252 m magas torony – Chile második legmagasabb építménye – tetején a olvadt sók gyűjtik és tárolják a hőt, a villamos energia előállítására pedig hagyományos gőzturbinákat használnak. A technológia nagy előnye, hogy a hőtároló kapacitása miatt akár 17 és fél óráig – egy éjszakán át mindenképpen – tud áramot termelni közvetlen napsugárzás nélkül is. A Cerro Dominador naperőműnek ez a része 110 MW teljesítményű.

Az alábbi Sentinel-2 műholdképek júliusban, vagyis a déli féltekén télen készültek, amikor a Nap alacsonyabban jár a horizont felett, így a torony sötét árnyéka hosszabban vetül a felszínre. A Copernicus program optikai földmegfigyelő műholdjai működésének korai és mostani szakaszában (2017-ben, illetve 2023-ban) készült hamisszínes képek összehasonlításával abba is bepillantást nyerhetünk, hogyan épült a monumentális létesítmény. A tükrökből kialakított kör átmérője több mint 3 km. (A színezés a növényzetet pirossal emelné ki – de ilyesmi nem található közel s távol.)

A chilei Cerro Dominador naperőmű egy nap híján 6 év különbséggel készült műholdképeken. Az Atacama-sivatag nem csak a napenergia felhasználása, de az optikai műholdas földmegfigyelés számára is ideális helyszín, hiszen a felhők ritka vendégek itt. (Képek: módosított Copernicus Sentinel adatok 2017, 2023 / Sentinel Hub / Geo-Sentinel)

A kör mellett látható téglalap alakú alakzatok napelemes panelekből állnak. A 100 MW-os fotovoltaikus (vagyis a beeső napfényből közvetlenül elektromos energiát előállító) erőmű természetesen csak akkor működik, ha süt a nap.

A mintegy 1 milliárd amerikai dollárba került projekt kormányzati jóváhagyása 2013-ban történt meg Chilében. Az építkezést közel egy évtizede, 2014 májusában kezdték meg, de az nem zajlott zökkenőmentesen. A következő évben a dolgozók sztrájkba léptek a rossz munkakörülmények miatt. Pénzügyi nehézségek miatt 2016 elején le is állt az építkezés, a karbantartókon kívül szinte mindenkit, 1500 főt elbocsátottak. A munka aztán új befektető bevonásával folytatódott. Először a napelemes rész készült el, 2018 februárjára.

Az addig 220 m-es torony tetejére 2020 februárjában emelték be a 2300 tonnás vevőegységet, amely 32 m-rel növelte meg a magasságát. (A figyelmes személélő a fenti két műholdképen az árnyékok összehasonlítása alapján észre is veheti a két időpont között történt változást.) Akkor indult meg a 45 ezer tonnányi sókeverék olvasztása. Az erőmű 2021 júniusa óta termel energiát az ország elektromos hálózata számára. Chile célja, hogy 2025-re az ország villamosenergia-igényének 20%-át fosszilis tüzelőanyagok (szén, kőolaj, földgáz) helyett megújuló forrásokból fedezze. A teljes kapacitáson működő Cerro Dominador naperőmű évente 643 ezer tonna szén-dioxidnak a légkörbe bocsátását előzi meg.

Kapcsolódó linkek: